Надія Лисецька: не бійтеся писати проекти, співпрацювати із донорами і обов’язково вболівайте за свою справу


Про те, чи може бізнес розраховувати на міжнародні гранти, які «підводні камені» існують на цьому шляху, чого потрібно навчитися для коректної роботи з грантовим
ресурсом, читайте в інтерв’ю випускниці фундації CEASC
 Надії Лисецької.




Пані Надіє, розкажіть трошки про себе: чим наразі займаєтеся?
Взагалі я підприємниця, моя компанія займається продажем сільськогосподарської техніки для виробництва біопалива. Але більшу частину часу займає робота у Вінницькому клубі ділових людей, де я була обрана президентом у 2009 році. Це громадська організація, заснована у 1996 році, одна із перших офіційно зареєстрованих в Україні об’єднань підприємців. У 2017 році Клуб став переможцем конкурсу-відбору регіональних партнерів програми EU4Business у Вінницькому регіоні. Тому я також є керівником Центру підтримки бізнесу м.Вінниці, основаним на базі Вінницького клубу ділових людей, за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку в рамках програми Європейського союзу EU4Business.

Ви активно навчаєтеся на різних програмах - післядипломна з проектного
управління, школа кластерів і т.д. Чому бізнесмену зараз так важливо навчатися?
Для підприємця, який прагне розвитку свого бізнесу, важливо навчатися та брати максимум від тих можливостей, які йому трапляються на шляху. Саме тому я намагаюсь не стояти на місці, моніторити, що є актуального та цікавого в Україні та світі, аби завжди розуміти свої точки росту та точки росту свого бізнесу. 

Чому  ви вирішили здобути професію проектного менеджера? 
Проектний менеджмент набирає великої популярності в Україні та відкриває багато можливостей, але водночас мало хто розумів, як правильно потрібно писати проекти та працювати із донорами. Тому я вирішила знову сісти «за парту» та опанувати нову професію.

Наскільки українські організації потребують дотаційних ресурсів європейських
фондів і програм?
На жаль, Україна останні роки знаходиться у скрутній економічній та політичній ситуації і європейські фонди – це один із доступних механізмів підтримки змін у країні та розвитку бізнесу.

Із якими проблемами стикаються українці при написанні проектів і управлінні
ними? 
Написання проектів стало «мейнстрімом». При цьому більшість українців не розуміють, як правильно проект має бути прописаний, як має формулюватись його мета та бюджет. Існує дуже багато дійсно цікавих ідей, але люди не знають, як грамотно перенести їх на папір і доопрацювати ідею так, аби вона сподобалась донору, була зрозумілою та отримала фінансування. Щодо управління проектом, то тут основною проблемою є правильне планування, адже від нього залежить успіх. Хоча насправді більшою проблемою, як на мене, є звітування, зокрема коли мова йде про великі суми.

Якщо уявити, що кількість людей, які здатні працювати з міжнародними
дотаційними коштами значно збільшиться в найближчі роки, як це вплине на
ситуацію в країні? 
Тут є багато як позитивних, так і негативних наслідків. З одного боку якщо вони працюватимуть задля розвитку України – це буде чудово. Але, на жаль, існують і такі організації, для яких проекти – це лише спосіб заробітку. І якщо дані організації будуть зловживати «поїданням» проектів і надалі, то є ризик, що з часом донори просто перестануть вкладати гроші в українські проекти.

Що вам і вашій команді вже вдалося зробити у цьому напрямку? 
Ми намагаємось не лише самі співпрацювати з донорами, а й заохочувати учасників Клубу залучати інвестиції шляхом написання проектів. Тому на базі Клубу нещодавно відкрили проектний офіс, одним із напрямків якого буде допомога у написанні проектних заявок. У нас вже є досвід роботи як з малими грантами, так і з великими, тому будемо раді поділитися досвідом. 

Які перспективи кар’єрного зростання існують для менеджера європейських
проектів?
Авжеж, це можливість отримувати гідну заробітну плату за нормами ЄС, постійно навчатися та розвиватися, а також попрактикувати свої управлінські здібності. Але є різні програми і різні донори. Є такі, які обмежують витрати на заробітну плату або не передбачають взагалі, але тут завжди будуть можливості розвитку, самовдосконалення, гарні контакти та їх правильне використання. 

Що б ви порадили людям, які планують працювати з міжнародними дотаційними
коштами?
Необхідно максимально детально вивчати етапи проектного менеджменту та умови співпраці з донорами, їх вимоги. Також не боятися писати проекти, подавати їх знову і знову, адже успіх може прийти і після 100-ї заявки. Починайте з малих грантів, аби отримати грантову історію та досвід. Але обов’язково, як і в будь-якій справі, потрібно «вболівати» за свою роботу та вкладати частинку себе в проект, тоді він дійсно буде успішний.

Коментарі